Innovatieprijs voor plantaardige spread op basis van waterlinzen
Team van Hogeschool VIVES pakt uit met Greenella
Hoe ziet de voeding van morgen eruit? Met de Food At Work Ecotrophelia Awards daagt Fevia, de federatie van de Belgische voedingsbedrijven, studenten uit om innovatieve voedingsproducten te ontwikkelen. Wat blijkt? Jong talent zet opvallend in op gezondheid, circulariteit en toegankelijkheid. De hoofdprijs gaat naar een team van Hogeschool VIVES met Greenella, het allereerste voedingsproduct waarin waterlinzen de hoofdrol spelen.
Gezonder en duurzamer
Dit jaar gingen 14 teams van 9 Belgische hogescholen en universiteiten de uitdaging aan: naast het ontwikkelen van een innovatief voedingsproduct, moesten ze ook een businessplan uitwerken en voorstellen aan een vakjury. Die beoordeelde de producten op smaak, technische haalbaarheid, marktklaarheid, wetgeving en maatschappelijke relevantie. Wat valt op? Jongeren steken bestaande producten in een verrassend nieuw jasje en maken ze gezonder en duurzamer.
Dat deze innovatiewedstrijd leeft en boeiende resultaten oplevert, is te danken aan de knowhow van onze hogescholen en universiteiten. “Deze innovaties komen onze sector ten goede, zeker op vlak van productontwikkeling, productieprocessen en kwaliteitsgarantie,” zegt Rani Roye, Innovation Manager van Flanders’ FOOD.
Eerste prijs: Greenella (Hogeschool VIVES)

Met Greenella ontwikkelde het winnende team een culinaire primeur: een plantaardige spread waarin waterlinzen (Lemna minor) centraal staan, een ingrediënt dat in 2025 door de Europese Unie werd erkend als Novel Food. Door dit vernieuwende ingrediënt toe te voegen aan een vertrouwde hummusspread, hopen ze de drempel voor consumenten te verlagen.
Deze romige hummus combineert kikkererwten met lokaal geteelde waterlinzen, wat zowel een duurzame als gezonde toevoeging is. De teelt van waterlinzen verbruikt tot 90% minder water en landoppervlak dan traditionele gewassen en draagt bij aan een lagere milieu-impact en minder uitstoot. Bovendien produceren ze tot zes keer efficiënter eiwitten dan bijvoorbeeld soja. Greenella is een natuurlijke bron van plantaardige eiwitten en vezels, bevat amper suiker en heeft een lager caloriegehalte dan een klassieke hummus.
Het resultaat is een clean label product met een herkenbare smaak en een opvallend groene kleur. Zo verenigt Greenella duurzaamheid en gezondheid in één plantaardige spread, waarmee het team België zal vertegenwoordigen op Ecotrophelia Europe in oktober.
Tweede prijs: Frolly (KU Leuven - UHasselt)
De tweede plaats gaat naar Frolly, een vegan waterijsje op basis van reststromen. Met Frolly ontwikkelde het team een innovatieve, kindvriendelijke snack in Calippo-vorm waarin groenten en fruit een tweede leven krijgen. Zo willen ze voedselverlies verminderen, inzetten op lokale ingrediënten én recycleerbare verpakkingen.
Het ijsje bestaat uit lagen komkommer-appel en wortel-sinaasappel en is volledig plantaardig, zonder kunstmatige toevoegingen. Het vormt een lichter en natuurlijker alternatief binnen het traditionele ijssegment. Door reststromen te verwerken in een kleurrijk en speels product, richt Frolly zich op kinderen en stimuleert het hen op een toegankelijke manier om meer groenten te consumeren.
Bold Taste Award: Carumba (Université Libre de Bruxelles)
Nieuw dit jaar is de Bold Taste Award, een eervolle vermelding voor een gedurfde productinnovatie die uitblinkt door een uitzonderlijk lekkere smaak. Het team van ULB overtuigde de jury met Carumba, een hartige saus op basis van onverkochte tomaten, ui, knoflook en johannesbrood, een innovatief ingrediënt in de sausmarkt.
De saus biedt een unieke smaaksensatie met zoete, kruidige en geroosterde toetsen. Johannesbrood vervangt deels geraffineerde suikers en voegt extra vezels en antioxidanten toe. Daarnaast worden onverkochte groenten gevaloriseerd. In combinatie met een herbruikbare glazen verpakking profileert Carumba zich als een modern en duurzaam alternatief binnen het sauzensegment.
Publieksprijs
Op het Food Forward Event kon het publiek de veertien creaties proeven en stemmen op hun favoriet. Den Arno van Thomas More kwam als winnaar uit de bus.
Den Arno is een circulaire koek op basis van bierdraf, een vezelrijk restproduct uit het brouwproces. Dit geeft de koek een karaktervolle moutsmaak, terwijl klassieke ingrediënten zorgen voor een krokante structuur.
De afwerking met een stevige biergelei voegt aroma en een subtiele hopsmaak toe, zonder de textuur aan te tasten.
Meer info over de deelnemende teams en producten vind je hier
Voedingssector op zoek naar jong, technisch talent
Met meer dan 102.447 jobs is de voedingsindustrie de grootste industriële werkgever van België. Achter ieder voedingsproduct schuilt een ingenieus ontwikkel- en productieproces. Net daarom is de vraag naar STEM-profielen groot, met in totaal zo’n 6.000 openstaande vacatures in de sector. “Voedingsbedrijven zoeken vooral STEM-profielen, zoals productieoperatoren, ingenieurs en voedingstechnologen. Met deze innovatiewedstrijd willen we jongeren warm maken voor een toekomst in de lekkerste sector van het land. Ook willen we onze bedrijven verrassen met innovatieve ideeën uit de uitmuntende opleidingen die ons land rijk is,” zegt Goedele Verhaeghe, Labour Market Advisor bij Fevia.
Ann Wurman (CEO Fevia) roept op tot actie, want de motor van elk voedingsbedrijf is en blijft de mens: “Met de Food At Work Ecotrophelia Awards willen we jongeren aanmoedigen om hun creativiteit en talent in te zetten in de voedingssector. Voeding draait allang niet meer alleen om smaak. Ook gezondheid, duurzaamheid en maatschappelijke impact spelen een cruciale rol. De winnaars laten heel concreet zien hoe deze elementen samenkomen. En om zulke innovaties mogelijk te maken, hebben we meer dan ooit STEM-profielen nodig die de brug slaan tussen wetenschap en voeding.” 