Ten huize van

"Sta altijd met een goed humeur achter je toonbank"

Succesverhaal van moeder en dochter Nadine en Caroline Etienne-Leroy

moeder en dochter
Dochter Caroline en moeder Nadine

Elke immomakelaar zal het beamen: de essentiële woorden voor succes zijn locatie, locatie en locatie. Dat geldt ook voor perswinkels. Al komen daar meestal toch nog een paar dingen bij. Slimme diversificatie en een doorgedreven klantvriendelijkheid, bijvoorbeeld. Dat zijn alvast de fundamenten waarop de familie Etienne-Leroy in Eghezée haar winkel bouwde.

Zes tips van Caroline:
1. Sta altijd met een goed humeur in de winkel
2. Houd je winkel netjes en overzichtelijk
3. Sta open voor innovatie
4. Communiceer goed met je klanten, bijvoorbeeld via sociale media
5. Haal (een) goede en klantvriendelijke medewerker(s) in huis
6. Werk proactief met producten van de Nationale Loterij

Van moeder op dochter

In 1979 opende Nadine Etienne-Leroy een pers- en tabakswinkel aan de drukke Naamsesteenweg in Leuze, een deelgemeente van Eghezée in de provincie Namen. "Dat was een heel kleine winkel", vertelt Nadine. "Daar kon echt niet veel in. Ik verkocht vooral persartikelen en tabaksproducten, met daarbij een heel klein beetje papeterie. Geen loterijproducten, want er was al een winkel in de buurt die dat in huis had. Dat was toen anders, nu vind je de Nationale Loterij op veel meer plekken."

Rond de eeuwwisseling kwam een paar huizen verder een hoekhuis vrij en de winkel van Nadine verhuisde. Een grotere verkoopoppervlakte was welkom, want nu konden ook andere producten worden aangeboden. En vooral: de winkel won aan zichtbaarheid door de betere ligging. Er kwam ook hulp en opvolging, omdat dochter Caroline Etienne mee in de zaak stapte.

"Ik wilde na mijn humaniora eigenlijk een onderwijsopleiding volgen",  vertelt Caroline – 'Caro pour les amis', roept een klant op de achtergrond wanneer ze zich voorstelt – maar er was toen weinig werk in het onderwijs. Ik koos best iets anders. Men raadde me daarom verpleegkunde aan, maar dat zag ik niet zitten. Ik werkte tijdens vakanties al mee in de winkel, en koos er vervolgens voor om mee in de zaak te stappen. Het was dus niet mijn ambitie – maar nu zou ik het niet meer kunnen missen. Ik ga door met deze winkel zolang het kan!"

Twee zaakvoerders

Nadine en Caroline zijn allebei zaakvoerders, horen we tijdens ons bezoek op een zaterdagochtend aan deze mooie winkel. De officiële overdracht tussen moeder en dochter is "voor binnenkort", zeggen ze. Ergens later dit jaar, waarschijnlijk. "Ik sta nu al niet meer achter de toonbank", zegt Nadine. "En al het computergedoe, dat is niets voor mij." Maar een babbeltje slaan met vaste klanten, daar zegt ze geen neen tegen!

tijdschriftenhoek
Zoals bij vele andere winkels, zijn het vooral gespecialiseerde titels die het nog goed doen in het magazinerek

Nadine verloor haar man vijf jaar geleden, maar net als de man van Caroline werkte die niet mee in de winkel. Terwijl wij Caroline en Nadine interviewen, komt er wel een jongeman achter de toonbank staan: de jongste zoon van Caroline. Net als zijn oudere broer koos hij ervoor om niet in de zaak te stappen en een ander pad te betreden. De oudste koos voor kinesitherapie, de jongste studeert toerismemanagement en verdient op zaterdag zakgeld door te helpen in de winkel.

Wat hij trouwens met heel veel enthousiasme doet! Hij kent ook bijna alle klanten op deze zaterdagochtend. In een dorp kent iedereen iedereen… . En daarnaast kunnen Nadine en Caroline ook een beroep doen op een voltijdse medewerkster met veel ervaring. "Ze is hier al 31 jaar", zegt Caroline. "Het zwaarst voor mij is eigenlijk dat de winkel altijd open blijft. Af en toe een weekje vakantie, dat lukt nog net. En dan houdt onze medewerkster de winkel open."

Vaste klanten en passanten

Klanten zijn lokaal – soms uit dorpen van vijf of acht kilometer ver – en passanten. Er is veel verkeer op de Naamsesteenweg en geregeld stoppen klanten voor een krant of tijdschrift, of voor een tabaksproduct. Of voor een van de producten van de Nationale Loterij, want die zijn hier nu al een hele tijd te vinden. "Daar werken we goed op, en we wonnen al meerdere incentiveprijzen van de Nationale Loterij", zegt Caroline trots.

"Klanten uit het centrum van Eghezée, vijf kilometer van hier, zien we niet vaak, daar is natuurlijk concurrentie. Maar op onze drukste dagen, donderdag, vrijdag en zaterdag, stappen hier tot 400 klanten binnen." De absolute piekperiode is december, vult moeder Nadine aan. Voor boeken, cadeautjes … en producten van de Nationale Loterij.

apparaat Bingoal
Sinds kort staat er ook een apparaat van Bingoal/Paris Sportifs in Librairie Etienne-Leroy, en dat draait goed

Een krantenronde heeft de winkel niet meer. "Lang geleden wel, mijn schoonvader deed dat", zegt Nadine, maar toch is er een dertigtal abonnees dat hier elke dag de krant komt halen: voor die klanten een leuke ochtendwandeling. "Na corona hebben we de openingsuren lichtjes aangepast: 's avonds een halfuurtje vroeger dicht en 's ochtends een uurtje later open. Maar dat was geen probleem voor de klanten, die zijn dat nu wel gewend."

Slimme winkelinrichting

Vier jaar geleden kreeg de winkel een volledige make-over. Interstock maakte van deze compacte ruimte een overzichtelijke winkel die aantrekkelijk oogt en plaats biedt aan een heel breed assortiment. Centraal staat een toonmeubel met boeken, waarover hieronder meer. Het meubilair is slim geplaatst, met veel producten in het zichtveld van de klanten en veel bergruimte voor stock en minder courante producten onderaan. Opzij is er een kleine stockruimte – tijdens de verbouwing diende die als uitvalsbasis voor de winkel, met een tijdelijke constructie op de parking.

Assortiment

Tabak en boeken

Librairie Etienne-Leroy koos de voorbije jaren voor een klantvriendelijke diversificatie, nodig om de winkel rendabel te houden. De grootste productgroepen qua omzet zijn de boeken en de producten van de Nationale Loterij, gevolgd door tabak, pers en papeterie & aanverwanten. Precieze percentages kan Caroline niet geven tijdens ons bezoek, dat zou ze bij de boekhouder eens moeten checken. Maar wat wel opvalt: twee productgroepen die in de sector vaak als 'bedreigd' worden omschreven, tabak en boeken, doen het hier erg goed.

"Ondanks de nieuwe wetgeving rond reclame en zichtbaarheid is de verkoop van tabaksproducten in onze winkel ongeveer stabiel gebleven", zegt Caroline. Wel valt op dat hier weinig vapeproducten worden verkocht. Nadine ziet trouwens dat weinig jongeren tabaksproducten komen kopen en dat vindt ze oké – al kan de ligging, buiten een stadscentrum, daar misschien iets mee te maken hebben.

inrichting va de boeken
Naast de collectie boeken, grotendeels uitgestald op het centrale toonmeubel, is er in de zaak ook een mooie wand met een uitgebreid aanbod van stripverhalen

Een tweede positieve vaststelling: de boeken doen het hier erg goed. "We zijn daar wel proactief mee bezig," zegt Caroline. "We werken met meerdere leveranciers en letten op de nieuwigheden. En we verkopen ook schoolboeken. Alles samen stijgt de verkoop van boeken nog elk jaar." Noteer dat behalve de collectie boeken, grotendeels uitgestald op het centrale toonmeubel, er ook een mooie wand is met een uitgebreid aanbod van stripverhalen.

"Wat boeken betreft, werken we met meerdere leveranciers samen en letten we op de nieuwigheden. En we verkopen ook schoolboeken. Alles samen stijgt de verkoop van boeken nog elk jaar" - dochter Caroline

Kaarsen en juwelen

Sinds kort staat er ook een apparaat van Bingoal/Paris Sportifs in Librairie Etienne-Leroy. "Dat apparaat draait goed, en het neemt in tegenstelling tot wat vooraf kon worden gedacht niet de omzet van de Nationale Loterij weg", zegt Caroline. "Er is geen plaats in de winkel, anders konden we hier zeker een tweede toestel zetten."

Bij het betreden van de winkel zie je meteen ook papeterie en veel wenskaarten staan, net als een toonmeubel vol mooie kaarsen van het merk WoodWick. "We begonnen daar twee, drie jaar geleden mee. Het is een echt succes", aldus Caroline. "Elke dag koopt er een klant een of meerdere kaarsen. We communiceren daar ook over, en elke maand is er een aantrekkelijke promo."

Daarnaast is er, aansluitend bij de papeterie, ook een kleine selectie van cadeautjes en zelfs juweeltjes.

kaarsen en cadeaus
Bij het betreden van de winkel zie je meteen ook papeterie en veel wenskaarten staan, net als een toonmeubel vol mooie kaarsen van het merk WoodWick

Geen pakketjes, wel Legami

Zoals zovele perswinkels verkoopt Librairie Etienne-Leroy gekoelde drankjes, en er is zelfs een klein maar verleidelijk aanbod van Bongoboxen. Voor het verzenden of afhalen van pakketjes moet men echter elders zijn. Dit is geen postpunt en ook geen afhaalpunt voor pakjesdiensten. "Daar hebben we gewoon geen plaats voor", zegt Caroline. "We horen soms van collega's dat het helpt om de huur te betalen, maar hier kan dat gewoon niet."

Wat wel hier kan, is inspelen op een echte hype: de pennen van Legami. Waarom dat een hype is? Niemand die het weet, maar de pennen zijn ook in Eghezée felbegeerd. "C’est la folie", zegt Nadine. "Die pennen verkopen als gek."

"We waren er redelijk snel bij, en inmiddels is de vraag groter dan het aanbod", zegt Caroline. "Mensen telefoneren daarover, ze reserveren pennen en er zijn wachtlijsten."

"De pennen van Legami zijn een echte hype hier. En niemand weet precies hoe dat komt. C’est la folie" - moeder Nadine

Klanten boven

Verkopen met een glimlach

Nadat ze mee in de winkel was komen werken, volgde Caroline een avondopleiding verkoop. "Daar drukte men ons op het hart dat we er altijd voor moeten zorgen dat er in de winkel een goede sfeer hangt", zegt ze. "Dat pas ik hier graag toe. Voor klanten is het veel prettiger als de mensen achter de toonbank een goed humeur hebben."

cadeauartikelen
Klanten vinden hier ook een kleine selectie aan cadeautjes

De klantvriendelijkheid die hier voorop staat, is daar het gevolg van. Maar ook op commercieel vlak probeert men dicht bij de klant te staan. "Facebook is voor ons erg belangrijk", zegt Caroline. "We zijn daarmee begonnen op aanraden van de Nationale Loterij en nu posten we geregeld berichten over onze acties, onze promo's, nieuwe boeken en zo. Mensen houden daarvan, we hebben zelfs volgers die eigenlijk niet eens naar de winkel komen."

December piekperiode

December is zoals gezegd dé piekperiode voor de winkel. Het is ook het jaarlijkse moment om klanten iets terug te geven voor hun trouw. De winkel werkt geregeld met 'cagnottes', prijspotten waarmee klanten samen proberen iets te winnen met producten van de Nationale Loterij. In december organiseert de winkel een 'live cagnotte' op de parking. Krassen maar, terwijl de (vooral vaste) klanten warme wijn en hapjes krijgen voorgeschoteld. Gezelligheid troef, en altijd in blijde verwachting van (grote) winst, natuurlijk. De band tussen winkel en klanten wordt er alleen maar sterker door.

Librairie Etienne-Leroy
Adres:
Chaussée de Namur 186, 5310 Éghezée
Openingsuren:
Maandag t.e.m. zaterdag: 06:30 – 18:00 uur
Zondag gesloten
Contact:
Tel.: +32 81 51 12 69
librairie.etienneleroy@skynet.be
Facebook 
buitenbeeld winkel

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • checkwekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • checkdigitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • checkuw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • checkmaximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 
Geschreven door Wim De Mont3 februari 2026
Print Magazine

Recente Editie
06 maart 2026

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine