Een derde van gecontroleerde elektronische apparaten voldoet niet aan Europese normen
Ftalaten, lood en cadmium in te hoge concentraties aanwezig
In het kader van een Europese controleactie analyseerde de FOD Volksgezondheid twaalf goedkope elektrische en elektronische apparaten die te koop zijn op de Belgische markt. Het resultaat: vier producten bevatten gevaarlijke stoffen in concentraties die hoger zijn dan de Europese wetgeving toestaat. De inspecteurs van de FOD Volksgezondheid haalden de producten uit de handel en stuurden verschillende dossiers naar de bevoegde autoriteiten.
Belgische controleactie
België nam deel aan een Europese campagne die de aanwezigheid van gevaarlijke stoffen in goedkope elektrische en elektronische apparaten controleert. De inspecteurs van de FOD namen stalen van 12 producten: 1 USB-stick, 3 gadgets voor huisdieren (lichtgevende halsband, bewegend speelgoed), 5 keukenapparaten (waterkokers, koffiemolen, citruspers), 1 gezichtsverzorgingsapparaat, 1 stijltang en 1 haardroger. De federale milieu-inspecteurs kochten al deze producten aan in fysieke winkels of via onlineverkoopplatformen van Belgische exploitanten en lieten ze vervolgens analyseren door een gespecialiseerd laboratorium.
Gevaarlijke stoffen in goedkope apparaten
Alle goederen die binnen deze actie in ons land werden gecontroleerd, zijn goedkope elektronische apparaten, die je voor minder dan 25 euro kan kopen. De controles waren gericht op verschillende stoffen waarvan het gebruik binnen de Europese Unie strikt beperkt is: bepaalde zware metalen zoals lood, cadmium, kwik en zeswaardig chroom, broomhoudende vlamvertragers en diverse ftalaten.
Van de twaalf geanalyseerde producten bevatten er vier gevaarlijke stoffen in te hoge concentraties, vooral ftalaten; maar ook lood en cadmium. Deze vier problematische producten waren afkomstig uit China.

Komen deze stoffen in het milieu terecht of worden ze onjuist gerecycleerd, dan kunnen ze de bodem en het water verontreinigen en zich ophopen in de voedselketen. Door slijtage van materialen of tijdens de afvalverwerking kunnen ze ook in de lucht terechtkomen.
Verschillende categorieën ftalaten worden erkend als hormoonverstoorder. Lood en cadmium zijn gevaarlijke stoffen die de vruchtbaarheid en de ontwikkeling van foetussen en jonge kinderen kunnen beïnvloeden. Lood is ook geclassificeerd als een zeer zorgwekkende stof vanwege de gevaren bij inslikken of directe blootstelling.
Ook overtredingen in de documentatie
De inspecteurs controleerden ook de verplichte informatie die bij de apparaten moet worden verstrekt. Daarbij stelden zij onregelmatigheden vast met betrekking tot:
- De Europese conformiteitsmarkering (CE)
- De milieu-informatie in de gebruiksaanwijzing
- De naam en het adres van een contactpunt in de EU
Al deze overtredingen hebben geleid tot verzoeken om de regelgeving na te leven.
De inspecteurs lieten de vier producten die te hoge concentraties aan gevaarlijke stoffen bevatten, uit de handel halen. Drie dossiers zijn doorgestuurd naar het openbaar ministerie; een vierde werd voor verdere afhandeling overgemaakt aan de Poolse autoriteiten. Deze producten zijn ook gemeld via Safety Gate, het snelle waarschuwingssysteem van de EU voor gevaarlijke niet-voedingsproducten.
Voor de tweede helft van 2026 zijn al nieuwe controles gepland.
Verplichtingen voor handelaars
Bij de bekendmaking van deze resultaten herinnert FOD Volksgezondheid, Veiligheid van de Voedselketen en Leefmilieu producenten, importeurs en distributeurs aan hun verplichtingen.

- Ze zijn verantwoordelijk voor de conformiteit van de producten die zij op de markt brengen.
- Ze moeten ervoor zorgen dat hun leveranciers betrouwbaar zijn.
- Ze moeten de conformiteit van de apparaten controleren voordat deze op de markt worden gebracht.
- Op verzoek van de inspecteurs moeten ze alle relevante technische documentatie kunnen verstrekken, van de informatie die vóór de bestelling is verstrekt tot de testrapporten.
Op deze webpagina leest u meer over het in de handel brengen van elektrische en elektronische apparaten in België.
Europese JACOP-campagne
Deze controles maken deel uit van de JACOP-campagne (Joined Actions On Product Safety) 2025, georganiseerd door de Europese Commissie en uitgevoerd in alle EU-landen en Noorwegen. In totaal werden 173 producten geanalyseerd. 
Daarvan bleken er 86 (iets meer dan 50 %) hogere concentraties aan gevaarlijke stoffen te bevatten dan de Europese regelgeving toelaat. 41 producten waren niet in orde met de wettelijk verplichte markeringen. Het percentage overtredingen lag hoger bij online aankopen via internationale platforms. Net als in België hadden de belangrijkste afwijkingen betrekking op een te hoog gehalte aan lood, cadmium en ftalaten.