Kantoormateriaal

Opnieuw uitstel voor start EUDR?

uitstel voor EUDR

De start van één van de kroonjuwelen van de Europese Green Deal, de ontbossingswet, dreigt voor de tweede keer uitgesteld te worden.

De wet moet vermijden dat er nog goederen waarvoor bossen werden gekapt Europa binnenkomen of vanuit Europa geëxporteerd worden. Het gaat om een gesloten lijst van producten, van palmolie en soja - die de meeste ontbossing veroorzaken - tot hout, cacao, koffie, zuivelproducten en rundvlees. Bedrijven die dergelijke ­goederen invoeren, moeten kunnen bewijzen dat er geen bossen voor gesneuveld zijn, zo niet volgt een boete. Dat is althans de doelstelling van de EUDR-wetgeving (EU Deforestation Regulation). 

IT-problemen of politieke druk?

Eind 2024 had de wet van toepassing moeten worden, maar op het laatste nippertje werd de startdatum met een jaar uitgesteld - tot 30 december 2025. Producenten, handelaars en andere marktspelers waren nog niet klaar om aan de strenge rapportagevereisten te voldoen. En het IT-systeem waarin moet worden bijgehouden van welk stuk grond elk product afkomstig is, stond nog niet op punt. Landen van binnen en buiten de Europese Unie hadden op uitstel aangedrongen om hun bedrijven meer ademruimte te geven.

Nu dreigt een nieuw uitstel, tot eind 2026. Opnieuw zouden informaticaproblemen de oorzaak van het uitstel zijn, aldus de Commissie, maar politieke druk uit Europa en daarbuiten, zelfs vanuit de VS, lijkt eerder de oorzaak. 

Maar nu blijkt dat veel Europese bedrijven, waaronder Nestlé, Mars en Ferrero, niet blij zijn met het uitstel en toch klaar zijn voor de ontbossingswet. Het uitstel is oneerlijk voor degenen die wel hun best doen, luidt de redenering. Internationaal onderzoek toont verder aan dat regelgeving noodzakelijk is: illegaal gekapt hout vindt relatief makkelijk zijn weg naar Europa, ook naar België. 

Mondelez anderzijds steunt de EU-ontbossingswet, maar vroeg in juli 2025 om een uitstel van één jaar voor de invoering ervan. Het bedrijf dringt erop aan dat de praktische realiteit en de implementatieproblemen voor bedrijven, zoals Mondelez, beter in acht worden genomen voordat de wet volledig van kracht wordt.

Het uitstel is nog niet definitief. Het moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement en de Europese Raad.

ikea koop bosgrondIngka Group, de eigenaar van de meeste IKEA-winkels, koopt ondertussen voor 720 miljoen euro aan bosgrond in Letland en Estland. Het bedrijf wil zich daarmee verzekeren van duurzame grondstoffen voor de meubels van de Zweedse woonwarenhuisketen. 

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • checkwekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • checkdigitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • checkuw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • checkmaximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 
Geschreven door Dimitri Van Moerkercke21 oktober 2025

Meer weten over

Print Magazine

Recente Editie
16 september 2025

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine