Nat voorjaar zet omzet Hornbach onder druk
Daling van 2,2% in het eerste kwartaal
"Het voorjaar is traditioneel het belangrijkste seizoen voor de DHZ-branche. Helaas viel dit seizoen een beetje in het water" (Foto: Gabriela Dinta, CC-BY-SA-4.0)
Hornbach Group maakte onlangs bekend dat de groepsomzet in het eerste kwartaal van het boekjaar 2023/24 (1 maart tot en met 31 mei 2023) met 2,2% is gedaald. Dit nieuws wijst op een tegenvaller voor de bouwmarktketen. Ondanks de dalende omzet in maart en april als gevolg van het koude en natte weer, trokken de verkoopcijfers in mei weer aan en waren ze hoger dan het voorgaande jaar. Opvallend genoeg boekte Hornbach Bouwmarkt Nederland in het hele eerste kwartaal positieve cijfers, dankzij een toename van klanten gedurende deze periode.
Tuinseizoen
"Het voorjaar is traditioneel het belangrijkste seizoen voor de DHZ-branche. Helaas viel dit seizoen een beetje in het water", aldus Evert de Goede, algemeen directeur van Hornbach Bouwmarkt Nederland, bij het presenteren van de internationale cijfers. "Ondanks het koude en natte weer aan het begin van het seizoen, hebben we in vergelijking met andere landen in onze groep een mooie omzetontwikkeling laten zien in Nederland. Niettemin blijven de gestegen kosten een punt van aandacht. We proberen deze beperkt door te rekenen en houden vast aan onze laagste prijsgarantie voor onze klanten. Dit wordt gewaardeerd, gezien het feit dat het aantal klanten het afgelopen kwartaal flink is gestegen."
"We proberen de gestegen kosten beperkt door te rekenen en houden vast aan onze laagste prijsgarantie"
Bedrijfskosten blijven hoog
In het eerste kwartaal van het boekjaar 2023/24 nam de geconsolideerde omzet van de Hornbach Group licht af in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De omzet daalde met 2,2% naar 1.773,5 miljoen euro. Tegelijkertijd kwam de aangepaste EBIT op groepsniveau voor deze periode 26,2% lager uit dan het jaar daarvoor met een totaal van 109,4 miljoen euro. Deze daling had verschillende oorzaken. De matige start van het voorjaar als gevolg van aanhoudend nat en koud weer beïnvloedde de winst. Daarnaast had de bouwmarktketen te maken met hogere bedrijfskosten vanwege de aanhoudende inflatie en gestegen personeelskosten.
Het concern verwacht dat de omzet voor dit boekjaar 2023/24 ongeveer op hetzelfde niveau zal blijven als het voorgaande jaar. De aangepaste EBIT kan echter dalen met 5 tot 15%. Deze voorspelling sluit aan bij de eerder gepubliceerde vooruitzichten in mei.
Marktaandeel Nederland groeit door
Met 171 projectbouwmarkten en webshops verspreid over negen Europese landen is Hornbach Bouwmarkt AG de grootste operationele subgroep in Europa. Tijdens het eerste kwartaal van 2023/24 daalde de omzet van deze subgroep met 2,2% naar 1.667,6 miljoen euro. De online verkopen, inclusief Click & Collect, bedroegen in het eerste kwartaal 221 miljoen euro, wat overeenkomt met 13,3% van de totale omzet van Hornbach Bouwmarkt AG. Deze online verkoopresultaten blijven ruim boven het niveau van de online verkopen voor de covidpandemie.
Hornbach blijft in toenemende mate marktaandeel verwerven in zowel Duitsland als in de meeste internationale regio’s. In Nederland is het marktaandeel ten opzichte van vorig jaar met bijna 1,5% gestegen, van 25,8% naar 27,2%. De verwachting is dat dit aandeel verder zal blijven groeien met de aanstaande opening van de nieuwe projectbouwmarkt in Nijmegen.
